KAZAN YANGIN ve GÜVENLİK SİSTEMLERİ
Menü

HEMEN BİZİ ARAYIN0216 452 98 65

page-banner

HİZMET DETAY

FM200 OTOMATİK SÖNDÜRME SİSTEMİ

FM200 OTOMATİK SÖNDÜRME SİSTEMİ

FM 200 Yangın Söndürme Sistemi

FM 200 yangın söndürme sistemleri sıvı yangın sistemlerine oranla daha etkilidir.

Etkili olması sistemin söndürme işlevini yerine getiren FM 200 gazından kaynaklanmaktadır.

FM 200 gazının renksiz olması, iletkenlik özelliği olmaması gibi niteliklerinden dolayı tercih edilmektedir. İnsana zararlı bir etkisi olmayan bu gaz fiziksel olarak zarar görmesi istenmeyen ortamları ilk tercih edilen sistemdir diyebiliriz.

Örneğin bir müzede yada kıymetli belgelerin bulunduğu bir arşiv odasında sıvı kullanan bir söndürme sistemi belki daha fazla etkili olur ve yangını kontrol altına alır ama, söndürme işlemi sonrasında ortamda çok fazla hasar oluşur.

FM 200 yangın söndürme sistemleri kullanılırsa yangının söndürülmesi sonrasında ortamda hasar oluşmaz, ortamın temizlenmesi için fazladan bir çaba gösterilmesi gerekmez çünkü kullanılan gaz yangının söndürülmesi sonrasında ardında atık bırakmaz.

Bu nedenden dolayı telefon santralleri, bilgi işleme merkezleri, elektrik odaları benzeri sulu söndürme sistemlerinin kullanılması halinde daha fazla zarar görebilen yerlerde kullanılması uygundur.

FM 200 yangın söndürme sistemlerinde kullanılan FM 200 gazının sahip olduğu özellikleri sıralamak gerekirse ;  

Gaz renksizdir, koku verme ve elektrik iletimini engelleme özelliği vardır • Gaz ozon tabakasına zarar vermeyecek özelliğe sahiptir Yangının söndürülmesi için serbest bırakıldığında kısa sürede ortama yayılır ve arkasında atık bırakmaz. Bu nedenle ekonomik açıdan fazla yük getirmez FM 200 yangın söndürme sistemleri çok kısa zamanda yangına müdahale sağlamaktadır. Yaklaşık 10 saniye gibi bir sürede her tarafa yayılır FM 200 yangın söndürme sistemleri dünya genelinde en fazla tercih edilen sistemdir. Yangın oluştuğunda ortamdaki ısı ani olarak yükselir. FM 200 gazı ısıyı büyük bir hızla absorbe etmesi ve yangının kısa sürede sönmesini sağlaması ortamda olması muhtemel eşyaların en az zararla kurtarılmasını sağlamaktadır. FM 200 söndürme sistemleri, kimyasal olarak HFC 227 olarak adlandırılan bir yangın söndürücü gazdır. Gazın temel özellikleri arasında renksiz olması ve kokusuz olması gibi nitelikler bulunmaktadır. Yangın söndürme işleminde neden bu gaz kullanılır sorusuna cevap verebilmek için adı verilen gazın etkinliği konusuna değinmek gerekir. FM 200 söndürme sistemleri için kullanılan gaz, 25 bar gibi çok yüksek bir basınç altında uygun tüplere doldurulmaktadır. Gaz yanan yüzeye püskürtüldüğü zaman yanıcı yüzey üzerinde yanmayan bir tabaka oluşmasını sağlamaktadır. Bu sebeple yangının büyümesi önlenmekte ve kısa süre içinde kontrol altına alınarak söndürülmesi sağlanmaktadır. Yangın söndürme işlemi için kullanılan en etkili yöntem olmasının yanında, söndürme işlemi sonrasında yapılması gereken temizlik işlerinde çok fazla iş gücü ihtiyacı gerektirmemesi gibi bir özelliğe sahiptir. Örneğin yangın söndürme işlemi için kuru toz veya su karbondioksit sistemleri kullanıldığı zaman söndürme sonrasında ortamın temizlenmesi için fazla iş gücü gerekir. Bu da fazladan bir maliyet anlamına gelir. FM 200 söndürme sistemi bu özelliği ile önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca iş güvenliğini sağlayabilmek amacıyla gerekli olan, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeyen bir gaz olması önemli avantajlarından biridir. Yangın söndürme sistemlerinin sağlayabildikleri güvenlik derecesi de önemli bir kriterdir. Bu nedenle FM 200 söndürme sistemlerinde kullanılan gaz defalarca test işlemine tabi tutulmuştur. Uygulanan testlerde yangın söndürmede en etkili sistem olduğu, insan hayatı ve çevre kirliliğine yol açmaması gibi faktörlerdeki etkinliği kanıtlanmıştır. Gerektiğinde yüksek bir sürat ile uygulanabilmesi yangın söndürme işleminde hayati bir gerekliliği yerine getirebilmesini sağlamaktadır


ETİKETLER: örnek etiket ,