KAZAN YANGIN ve GÜVENLİK SİSTEMLERİ
Menü

HEMEN BİZİ ARAYIN0216 452 98 65

page-banner

HİZMET DETAY

Davlumbaz Söndürme Sistemi

Davlumbaz Söndürme Sistemi

Davlumbaz Söndürme Sistemi

Yönetmeliği Bakanlığın yıllardır yaptığı çalışmalar neticesinde davlumbaz söndürme sistemi yönetmeliği nihayet 09.09.2009 tarih ve 27344 sayılı Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamına girmiştir.

Bu yönetmeliğe göre; Konutlar hariç tutulmakla birlikte, alışveriş merkezlerinde, yüksek binaların mutfaklarında ve yemek üreten tesis veya fabrikalarda, aynı anda 100’den fazla kişiye hizmet veren mutfaklarda bulundurulması zorunlu olan davlumbaz otomatik söndürme sistemleri, ocaklarda kullanılan gaz türüne göre, gazı algılama, gazı kesme ve uyarı sistemi şeklinde döşenmelidir.

Bu yönetmelik kapsamında değerlendirilen davlumbaz söndürme sistemi yönetmeliğine bahsi geçen tüm işletmelerin uyması esastır.

Aksi takdirde ceza-i müeyyidesi bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki kesilecek ceza, olası can ve mal kayıplarından daha önemli değildir ve hiçbir zaman olamaz da.

Davlumbaz söndürme sistemin yazışmaları. Davlumbaz söndürme sistemleri, mutfak ve benzeri kullanım alanlarında kullanılan yangın söndürme sistemleridir.

Davlumbazlar bulundukları ortamda ki havayı toplayıp mekânın dışına iletme gibi bir vazifeleri olduğu için kısa sürede yağ gibi yanıcı artıkların birikmesine yol açabilmektedirler.

Yüksek ısı ile karşı karşıya çalıştıkları için biriken yağlar tutuşarak alev alabilmekte dolayısı ile yangın oluşumuna neden olabilmektedirler.

Bu nedenden dolayı davlumbazları periyodik olarak temizlenmeleri gerekir. Yapılan temizleme işlemi ile davlumbazın iç kısmında biriken yağ ve benzeri atıklar tarafından kaplanan kısımlar kirden arındırılır.

Davlumbaz söndürme sistemleri davlumbazlarda çıkması olası yangınları önlemeye yararlar.

Davlumbaz'ın içinde bulunan yangın algılayıcı özellikteki devreler, yangın söndürme amacı taşıyan cihazların devreye girerek yangın oluşumunu önleyebilmektedirler.

Algılayıcılar kısa sürede müdahale imkanı vermektedirler bu nedenle de güvenlik sağlama işlemi nin oldukça önemli bir aşamasını üstlenmektedirler.

Davlumbaz söndürme sistemi içerdikleri anında müdahale edebilme cihazlarını ocak, baca fritöz veya ızgara gibi kısımlarda da kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

Bu yangın söndürme sisteminin kullanım alanları arasında cafeler, restaurant lar, yemek fabrikaları, otel ve benzeri işletmelerin mutfak kısımları bulunmaktadır.

Yapılan bazı istatistikî araştırmalar davlumbaz söndürme sistemleri ile kısa sürede müdahale edilmeyen vakaların büyüyerek geniş çaplı yangınlara dönüşebildikleri tespit edilmiştir.

Bu nedenle bu tür yangın önleme amaçlı sistemler aslında küçük bir alev alma olayının kontrol altına alınmadığı zaman geniş çaplı yangınlara neden olabildiğini unutmamak gerek.


ETİKETLER: örnek etiket ,